lek. gastrolog Dominika WilczyńskaInformacje o mnie:

Jestem absolwentką wydziału lekarskiego Collegium Medicum im. L. Rydygiera Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy. Swoje doświadczenia zawodowe zdobywałam w Katedrze i Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii (2009-2015) oraz Katedrze i Klinice Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii ( 2015 – do chwili obecnej) Szpitala Uniwersyteckiego nr. 1  w Bydgoszczy. Pracuję również w Przyklinicznej Poradni Gastroenterologicznej. Jestem specjalistą w dziedzinie pediatrii i gastroenterologii dziecięcej.  Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego oraz Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Na co dzień zajmuję się diagnostyką i leczeniem dzieci od urodzenia do 18rż, w tym chorobami z górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Jak wygląda wizyta u gastroenterologa dziecięcego:

Wizyta u specjalisty z  zakresu gastroenterologii dziecięcej rozpoczyna się od wywiadu z rodzicami oraz dzieckiem. Lekarz zapyta m.in. o to, jakie objawy są niepokojące, o jego sposób jego odżywiania, wypróżnienia i przyjmowane leki. Wykonane jest badanie palpacyjne brzucha oraz  w razie konieczności, badanie per rectum. W zależności od zgłaszanych objawów zostaną zaplanowane badania diagnostyczne i leczenie.

Z  czym do gastroenterologa dziecięcego:

Choroby przewodu pokarmowego pojawiają się coraz częściej u dzieci. Bóle brzucha są jednym z najczęstszych dolegliwości, z którymi rodzice zgłaszają się z dzieckiem do lekarza. 

Do objawów, które powinny skłonić do wizyty u gastroenterologa dziecięcego, oprócz bólów brzucha, należą m.in. ostra i przewlekła biegunka, zaparcie stolca, zgaga, nudności, wymioty, wzdęcia, słabe przyrosty masy ciała, niedożywienie, niedokrwistość czy żółtaczka.

Należy udać się do specjalisty, gdy u dziecka występują jakiekolwiek objawy sugerujące chorobę przewodu pokarmowego, wątroby, trzustki lub zaburzeń odżywiania.

Do chorób, którymi zajmuje się gastroenterolog dziecięcy należą m.in.:

–  choroba refluksowa przełyku

– zapalenie błony śluzowej żołądka

– celiakia

– czynnościowe zaburzenia przewodu pokarmowego, w tym zespół jelita nadwrażliwego

– zaparcie stolca

– choroby wątroby i dróg żółciowych

– nieswoiste zapalenie jelit (choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego)

– choroby trzustki

– alergia pokarmowa

X