Aleksandra Wolska jest absolwentką psychologii na UKW gdzie obecnie kończy studia doktoranckie. W swojej praktyce pracuje z osobami dorosłymi, młodzieżą i dziećmi. W pracy kieruje się założeniami terapii ericksonowskiej, skoncentrowanej na korzystaniu z zasobów i rozwoju. Jako psycholog wykorzystuje liczne narzędzia diagnostyczne, które są indywidualnie dobierane do potrzeb pacjenta. Aleksandra jest obecnie w trakcie kursu psychoterapii atestowanego przez sekcję naukowąPsychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Od 10 lat wykładowca statystyki i psychometrii na UKW.
Jak wygląda spotkanie z psychologiem, diagnoza oraz terapia?
Konsultacja z psychologiem trwa 50 minut. Spotkanie ma miejsce w gabinecie. Klient określa temat spotkania (uwaga – jeśli otrzymałeś skierowanie na diagnozę psychologiczną – koniecznie o tym powiedź podczas rejestracji przed spotkaniem aby psycholog mógł przygotować odpowiednie testy, narzędzia). To Ty określasz temat spotkania. Być może potrzebujesz „się wygadać” lub „jesteś przerażony swoimi myślami” a być może planujesz jakieś zmiany w swoim życiu. Tak czy inaczej Twój psycholog powinien być dla Ciebie osobą, której możesz zaufać – i tylko Ty wiesz co to dla Ciebie oznacza.
Podczas spotkania możesz uzyskać kilka informacji zwrotnych na temat swoich „problemów”, „wątpliwości”. Być może tyle Tobie wystarczy. Może się okazać, że oczekujesz „czegoś” więcej, chcesz gruntownej zmiany. Wówczas określacie ze swoim psychologiem inną strategię. Psycholog staje się Twoim terapeutą. Po zawarciu kontraktu oboje się zobowiązujecie do wspólnej pracy. Początkowo nad celami terapeutycznymi, zmianą. Wówczas spotkania trwają w regularnych odstępach czasu. Jeśli się zatem zdecydujesz zarezerwuj sobie 50 minut na swoją terapię.
Proces diagnozy psychologicznej najczęściej odbywa się w porozumieniu z innymi specjalistami (lekarzami, rehabilitantami, pedagogami, nauczycielami) wówczas otrzymujesz wskazówki jaki konkretnie obszar ma zostać poddany diagnozie psychologicznej – takie spotkanie polega na systematycznym przeprowadzeniu rzetelnych, trafnych testów psychologicznych. Diagnoza zostaje przekazana na kolejnej wizycie gdyż psycholog potrzebuje czasu aby dokonać obliczenia wyników i prawidłowej ich interpretacji.